Battonyáról Pécskára vonattal ha az Unió is úgy akarja
Battonyát és Pécskát eddig is sok szál kötötte össze. Ha az Unió is úgy akarja, hamarosan nemc sak közúton, hanem vasúton is meg lehet közelíteni a két települést, ami a régiónak is számos előnnyel járna.
A Dél-Alföld régióban jelenleg csak Lőkösházán keresztül visz át a vasút Romániába. A Battonya-Pécska vonal újraélesztésével változna a helyzet. A térségből könnyebben elérhetővé válna Arad és Temesvár.
A vasút ügyében Brüsszelben, az Európai Parlamentben Winkler Gyula, a Romániai Magyar Demokratikus Szövetség (RMDSZ) képviselője is lobbizik, aki a napokban dr. Karsai József polgármesterrel, országgyűlési képviselővel és Kreszta Trajánnal, a Magyarországi Románok Országos Szövetsége elnökével találkozott Battonyán a vasút ügyében.
Battonya és Pécska között 1882. szeptember 25-én adták át a vasúti szakaszt, amelyen személyvonatok is közlekedtek, de a teherszállítás volt a hangsúlyosabb beszélt a vasútvonal múltjáról dr. Karsai József, Battonya polgármestere. A síneket az 1956-os forradalom után szedték fel nálunk. Néhány évvel később román oldalon is elbontották a vasúti pályát. Kreszta Trajántól megtudtuk, a vasút nyomvonala megmaradt.
Battonyától a határig 1,7 kilométeres szakaszt kellene megépíteni, Pécskáig 7 kilométert. Ez a vonal aktívan kapcsolódhatna be a román-magyar vasúti vérkeringésbe.
Az Aradi és Csanádi Egyesült Vasutak (röviden ACsEV) egy magyar vasúttársaság volt. 1893-ban alakult az AradKörösvölgyi Vasút és az AradCsanádi Vasút egyesítésével. A vasúttársaság és előd vasútjai a helyiérdekű vasutak első sikeres hazai példájának tekinthető. Vonalai behálózták Arad, Csanád és Békés vármegyét. Az ACsEV elsőként vezette be a mozdonyos vonatok helyetti motorvontatást, mely a kiadások jelentős csökkenésével járt. Építkezései és üzletvitele példát jelentett a hazai mellékvonalak számára. A trianoni békeszerződés után vonalainak jelentős része Romániához került. A Magyarországon maradt hálózat 1927-től 1945-ös államosításáig SzegedCsanádi Vasút néven üzemelt tovább.
Az AradCsanádi Vasút
Az AradCsanádi Vasút a borosjenői vonal mintájára épült. Csanád megyei érdekeltek Boros Bénit bízták meg a tervezéssel, aki egy AradSzeged vonallal, és egy belőle leágazó MezőhegyesKétegyháza vonallal számolt. A vasút építését az 1881. évi XLVII. törvénycikk engedélyezte:
Az engedélyesek, u. m. Lonovits József és érdektársai: Vásárhelyi Béla, Boros Béni, jogot nyernek egy Aradról kapcsolattal a m. kir. államvasutak aradi állomásával és az arad-körösvölgyi vasút vonalával – kiinduló és Pécska, Battonya, Mezőhegyes, Palota, Nagylak, Magyarcsanád, Apátfalva, Makó, Kiszombor, Szőreg érintésével és kapcsolattal az osztrák államvasút szőreghi állomásához Újszegedig, továbbá a fővonalból kiágazólag, Mezőhegyesről kiindulva, Mezőkovácsháza, Magyar-Bánhegyes érintésével Kétegyházáig vezetendő mozdonyvasút építésére és üzletére; a kormány azonban felhatalmazással bír esetleg a fővonalból kiágazó kisebb szárnyvonalak építésére az engedélyt a megnevezett engedélyeseknek hasonló feltételek alatt szintén megadni.
A vonalhálózat több részletben épült ki:
1882. november 5. SzőregKiszombor (19 km)
1882. november 25. AradBattonyaMezőhegyes
1883. január 5. KiszomborMakó (5 km)
1883. május 20. MakóMezőhegyesKétegyháza (77 km)
Kétegyházától külön vonalként épült meg a hálózathoz szervesen kapcsolódó KétegyházaKisjenő vonal, mely 1884. január 1-jén nyílt meg.
Vélemény, hozzászólás?