Mezőgazdaság határok nélkül
Pécska és Battonya legelőször a mezőgazdaságon keresztül közeledett egymáshoz, a gazdák már a rendszerváltás után kezdték keresni egymást. Románia uniós csatlakozásával, a határok légiesítésével párhuzamosan pedig ezek a kapcsolatok egyre inkább mélyültek és ma már elmondhatjuk, napi jelleget öltöttek.
Az első nagy közös projekt a Mezőgazdaság határok nélkül nevet viselte és a Phare CBC 2006 programon keresztül valósult meg, az uniós finanszírozás összege 123 700 euró volt. Ennek záróakkordjaként 2009. november 27-én avatták fel Pécskán a polgármesteri hivatal udvarában lévő épületben kialakított mezőgazdasági tanácsadó irodát, amely a pécskai és battonyai gazdáknak szolgál információkkal, partnerkapcsolati lehetőségekkel. A központ szakirodalommal, internet-hozzáféréssel, mezőgazdasági információkkal támogatja jelenleg is a helyi gazdákat, akik szívesen működnének együtt battonyai kollégáikkal.
Ezt megelőzően, augusztus 14-én Pécskán az Új Kenyér Ünnepe rendezvénysorozat alkalmából mezőgazdasági kiállítás nyílt a piactéren. A tér főút felőli oldalán állították fel az impozáns sátrat, amelyben 40 kiállító mutatta be hagyományos és korszerű termékeit a kalácstól, sajttól szalámitól kezdve a növényvédő szereken át a mezőgazdasági alkatrészekig, ötvözve a hagyományt a korszerű technológiával
A közös program még Iustin Cionca polgármester idejében kezdődött, és az én mandátumom alatt fejeződik be, de a lényeg, hogy a két település közötti kapcsolatok remekül működnek, amiért mindenkinek köszönetet mondok, aki ebben a pályázatban részt vett nyilatkozta az avatáson Antal Péter polgármester.
A különböző rendezvények, előadások keretében alaposabban megismertük egymást, összebarátkoztunk egymással, és külön örülök, amiért nem csak a polgármesteri hivatal képviselőjeként, hanem gyakorló mezőgazdászként is részt vehettem a temesvári vagy aradi egyetem tanárainak előadásain. Rájöttem, mennyire fontos az együttgondolkodás, mennyire fontosak az emberi kapcsolatok, a közös üzletek fejtette ki az avatón Keszthelyi Zoltán a battonyai polgármesteri hivatal mezőgazdasági osztályának vezetője.
A projekt 14 hónappal korában rajtolt, és keretében sor került két továbbképző kurzusra, három szemináriumra, három üzleti partnerségre és két kiállításra.
A pécskai és battonyai gazdák érdeklődése hónapról hónapra növekszik, mind többen látnak jó üzleti lehetőséget a most már gyakorlatban is megvalósult konzultációs iroda nyújtotta.
Vélemény, hozzászólás?